Novinky

Fretčí holky

Fretčí kluci

Odchovy

Nabídka krytí

K adopci

Prodej

Ocenění

Akce

Galerie

Odkazy

Vzkazy

Kontakty

O fretce

 

 

 

 

 

 

Pro fretky se nevyrábí žádné speciální léky a u nás nejsou schválené ani vakcíny pro fretky, ačkoliv třeba v sousedním Německu vakcíny pro fretky mají, musíme si tedy vystačit s tím, co se používá pro psy a kočky, někdy dokonce i pro velká hospodářská zvířata, ne všechny léky jsou ale pro fretky vhodné. Proto zde uvádím seznam léčiv, na které si dávat pozor a raději se jim vyhnout, i když samozřejmě každé zvíře může reagovat jinak.

Vakcína Canvac proti psince obsahuje atenuovaný virus psinky pomnožený na psích buňkách a může u fretek vyvolat onemocnění psinkou. U fretek se zhruba 10 dnů po očkování začnou objevovat příznaky nachlazení, výtok z nosu a očí, zarudnutí oči, svědění, vyrážka na bradě, zhruba po dvou týdnech záchvaty podobné epileptickým, apatie nebo naopak zvýšená aktivita, melena, výkřiky, většina fretek následně umírá, pokud se podaří fretku vyléčit, pak to bývá vždy s následky v podobě epileptických záchvatů. Od roku 2006 jsou fretky vyjmuty z indikační skupiny vakcín Canvac a příbalový leták obsahuje varování před použitím u fretek, přesto se stále najdou veterináři, kteří tím fretku naočkují. Vakcínu Canvac R - proti vzteklině je možné použít i u fretek.

Širokospektrální antibiotika s účinnou látkou Enrofloxacin - Enroxil, Enrogal, Baytril aj. Bigi podávané injekční formou mohou v místě vpichu způsobit lokální toxicitu. V místě vpichu se začnou tvořit vřídky na kůži, které poté praskají a dochází k nekrozám. Jde o přímou reakci na účinnou látku Enrofloxacin, takže je dobré se vyvarovat všem lékům, které jí obsahují. Lék je možné na jedno místo aplikovat pouze v určitém omezeném množství a proto se každá další dávka píchá do podkoží na jiném místě, což může vést k dost rozsáhlým reakcím. Reakce se většinou objevuje až po ukončení léčby a může trvat až 20 dnů, než se projeví. Enrofloxacin lze podávat v podobě perorálního roztoku a nebo tablet, tam je použití bezpečné a v některých případech je podání tohoto léku nezbytné.

Ušní kapky s účinnou látkou Dexamethasonum - Otospectrine, Dexoryl, Oticure aj. pravděpodobně je zde přecitlivělost právě na tuto účinnou látku. Kapky se používají k léčbě ušního svrabu nebo zánětů. U fretek dochází k nekrozám ušních boltců, které zpočátku začnou fialovět, později černat a nakonec odpadávat. Léčba bývá v mnoha případech zdlouhavá, někdy je potřeba i operace a ve všech případech jsou následky nezvratné. Riziko se týká pouze kapek léčivých, které se používají při zánětech nebo svrabu, kapky k preventivnímu čištění je možné použít jakékoliv, všechny jsou pouze na bázi vody nebo oleje s přídavkem nějakých přírodních látek.

Odčervovací tablety a pasty kompletně "vybijí" střevní mikrofloru, což u fretek může být velký problém, proto nikdy fretku neodčervujeme bez předchozího vyšetření trusu na přítomnost parazitů a až poté nasadíme cílenou a efektivní léčbu. Fretky na střevní parazity nijak netrpí a proto je pravidelné preventivní odčervení zbytečné a často napáchá více škody než užitku, někdy může vést až k úmrtí fretky. Proti některým vnějším i vnitřním parazitům lze použít pipety Advocate nebo Stronghold, které se kápnou zvířeti na lopatky, ale ani ty bych nedoporučila podávat pouze jako prevenci, ač se tváří neškodně a fretky na ně nemívají žádné reakce, jde o hodně drsnou chemii.

Lidské léky se ve vetrinární medicíně mnohdy používají také, nikdy se však nesnažte fretku léčit sami doma s léky, které máte ve vaší lékárničce, mnoho z nich může zvířeti vážně ublížit nebo ho dokonce zabít. Paralen - paracetamol, který se zdá být vcelku neškodný a v mnoha domácnostech nesmí chybět, je ve skutečnosti pro zvířata velice toxický a jeho požití končí smrtí.


© 2007 Pavlína ŽoFiRo M. | uzofka.zofka@gmail.com