Novinky

Fretčí holky

Fretčí kluci

Odchovy

Nabídka krytí

K adopci

Prodej

Ocenění

Akce

Galerie

Odkazy

Vzkazy

Kontakty

O fretce

 

 

 

 

 

 

Fretky koušou, jen ve výjimečných případech jde ale o opravdovou agresivitu, většinou je to jen nepochopení jejich komunikace ze strany majitele. Kousání je totiž jejich způsob hry a jeden ze způsobů komunikace – fretka nemá jinou možnost jak Vás uchopit.

Mláďata často koušou z hladu a nebo když z ruky cítí jídlo, mezi sourozenci o jídlo bojují, proto chvíli trvá, než zjistí, že teď už je jídlo jen jejich. Freťatům proto zajistěte neustálý přístup ke krmení a do ruky ho berte nejlépe po jídle – kdy nebude tolik dravé a ujistěte se, že Vaše ruce nejsou cítit jídlem. Pokud je mládě hladové nebo z Vás cítí jídlo, dokáže se zakousnout hodně silně a když se mu snažíte otevřít tlamku, tak často ještě přitvrdí, začne trhat a „jídla“ se nehodlá jen tak vzdát. Kousání je také způsob jejich hry, v tom jim nebraňte a s fretkou si hrajte na kousanou, pokud kouše moc, zatněte ruku v pěst, tak bude těžší se do ní zakousnout a když fretka kousne příliš silně, okřikněte jí a přestaňte si s ní na chvíli hrát, pochopí, že při silném kousání si s ní nikdo nebude hrát a tím se zároveň bude učit ovládat svou sílu stisku. Je také možné jí při silném kousnutí okřiknout a jemně klepnout nebo cvrnknout po čumáku, na chvilku zavřít do klece a nebo si to s ní vyříkat po fretčím – chytit za kůži na zátylku, mírně zatřást a zasyčet nebo fouknout do čumáku, pokud si na to troufáte, můžete fretku do zátylku také kousnout, ale musíte být rychlejší než fretka, jinak by Vás taky mohla kousnout do obličeje.

Dospívající fretka často zkouší co si může dovolit a zkouší to i s kousáním, takže pokud jste fretku naučili ovládat sílu stisku do určité míry, tak v této době může začít zkoušet jestli by jí neprošel stisk větší. Chce to tedy opět trpělivost a důslednost, i toto období je pouze dočasné a fretka se zase uklidní.

Říje zpravidla vystřídá a nebo doprovází období dospívání, takže fretčí samci začnou být opět „agresivní“ a budou se pokoušet spářit se svým majitelem. Budou ho zakusovat do nohou a chtít ho zatáhnout na klidné místo, pokud majitel nespolupracuje, samec přitvrdí. Samičky bývají v říji mazlivější, ale neznamená to, že problémy s nimi nejsou.

Březost nebo falešná březost následuje u samiček po každé říji, tedy pokud je říje ukončena uměle, tak jde o falešnou březost. Pokud má samička falešnou březost (nemá mladé), tak většinou adoptuje svého majitele. Taková samička dokáže být dost otravná, neboť se o Vás neustále snaží pečovat, olizovat Vás, tahat Vás do pelechu a pokud majitel opět neposlechne, samička stisk zesílí, pokud se jí vzdálíte, je nervózní. Někdy takto majitele adoptuje i když má svá opravdová miminka.

V dalších případech byste se měli zamyslet nad tím, proč vlastně jindy nekousavá fretka začala víc kousat. Má dost pozornosti? Nezměnilo se něco v domácnosti – přestěhování, nový člen a podobně? Není nemocná, nekouše bolestí?


© 2007 Pavlína ŽoFiRo M. | uzofka.zofka@gmail.com