Novinky
Fretčí holky
Fretčí kluci
Odchovy
Nabídka krytí
K adopci
Prodej
Ocenění
Akce
Galerie
Odkazy
Vzkazy
Kontakty
O fretce
|
V současné době je na trhu již řada granulí speciálně pro fretky a tak se může zdát, že nakrmit fretku není žádný problém, ovšem realita je daleko horší. Spousta výrobců je zaměřena převážně na krmení pro hlodavce a krom obrázku na obalu tomu často odpovídá i složení granulí pro fretky. Fretka je od přírody šelma - masožravec a tím také zůstane, je proto potřeba vybírat granule kvalitní s vysokým obsahem masa. Daleko lepší variantou jsou tedy krmiva pro koťata, u bezobilných krmiv se pak věkově většinou nerozedělují a tedy mohou být i kočičí, pokud budou nutriční hodnoty odpovídat fretčím.
Nutriční hodnoty:
Bílkovin by mělo krmivo obsahovat okolo 35-40%
Tuků okolo 20-23%, u mladších fretek více, u staršch méně
Vláknina do 3%
Popeloviny do 7%
Taurin okolo 2 000 mg/kg
Bílkoviny a tuky by měli být z převážné části živočišného původu a proto je dobré, když výrobce uvede i údaj, kolik % z celkového množství bílkovin je živočišného původu
Podle čeho granule vybírat?
Ve složení dle zákona musí výrobce uvádět jednotlivé složky seřazené sestupně od té, které je v granulích obsaženo nejvíce po tu, které je tam nejméně. Složky uvedené na prvních 5ti místech bývají v granulích zastoupené v největším množství a proto by hned na prvním místě mělo být sušené maso, nebo masová moučka a je dobré, pokud i na dalších místech jsou živočišné složky a pak teprve rostlinné.
Maso by mělo být zastoupené hned na prvním místě, ovšem pozor na granule s obsahem čerstvého masa. Čerstvé maso obsahuje cca 80% vody a nelze ho do granulí v takovém stavu dát, je tedy nutné ho vysušit a v tom případě je ho ve výsledku v granulích až o 3/4 méně, než výrobce uvádí. Maso by tedy mělo být uváděné vždy sušené a nebo jako moučka, v případě čerstvého je potřeba počítat s velkou ztrátou.
Všechny suroviny by měli být označeny tak, aby bylo jasné, co se pod tím skrývá např. "kuřecí moučka" ne jen "drůbeží", "rýže" ne jen "obiloviny", "kuřecí tuk" ne jen "živočišný tuk"
Vzhled granulí prozradí také spoustu věcí o jejich kvalitě. Granule by neměli být barevné, ale hnědé, odstín jednotlivých granulí se může malinko lišit v závislosti na nestejnoměrném promíchání surovin, jednotná barva všech granulí může značit, že i tady bylo použito barvivo. Kvalitní masové granule bývají těžké a mastné, kdežto granule s velkým obsahem obilí jsou lehké a suché, údajně lze kvalitu ověřit i ponořením granulí do vody - masové by měli klesat ke dnu a bobtnají jen minimálně, kdežto ty s obilím zůstanou plavat a po nasáknutí vodou výrazně narostou.
Na co si dát pozor a na co výrobci s oblibou lákají?
Až 80% - 90% masa, takové granule vypadají sice lákavě, ovšem jak je psáno výše, je potřeba se podívat na složení, zda je uvedené % masa v čerstvém a nebo sušeném stavu.
% živočišných bílkovin, je údaj, který výrobce uvádí dobře, ovšem často je špatně pochopen zákazníkem. Tento údaj se netýká % masa v granulích, ale podílu z celkového množství bílkovin obsažených v krmivu. Máme tedy granule, u kterých výrobce uvádí 42% bílkovin a na obalu je ještě údaj, že obsahuje 90% živočišných bílkovin, znamená to tedy, že ze 42% bílkovin je 90% živočišného původu, nikoliv že granule obsahují 90% masa.
Rozdělení surovin může zcela změnit jejich pořadí, proto pozor, jestliže výrobce uvádí některou složku v několika podobách, jako například kukuřice, kukuřičná mouka, kukuřičný lepek, pořád jde o kukuřici, ale pokud by to bylo shrnuto pouze jako kukuřice, dostala by se ve složení na přednější místo ve složení než v jakém je uvedená, pokud se takto rozdělí. To samé platí v případě, že granule obsahují několik druhů obilovin.
Kvalitní granule rozhodně neseženete v marketu a bohužel ani ve většině zverimexů
Jak může vypadat složení granulí?
"Čerstvé kuřecí maso, kukuřice, kukuřičná mouka, pšenice,…" Špatné, je zde uvedeno na prvním místě pouze čerstvé maso, dále jen obiloviny a rozdělená kukuřice, která by se ve finále mohla dostat ve složení ještě před maso, tak či tak půjde o krmivo s převahou obilí.
"Kuřecí moučka (40%), bramborové vločky, čerstvé jehněčí maso, kuřecí tuk,…" Správně by mělo složení vypadat podobně, jako je toto. Je zde uvedeno % masa v sušeném stavu a čertvé maso je až na dalších příčkách
|